Якісне харчування в поході дуже важливе, прийоми їжі є очікуваними (декого вдається мотивувати обідом чи смаколиком)) і є однією з головних складових вартості походу. Тому до нього ми відносимось дуууже відповідально. Меню складається і продукти закуповуються гідом безпосередньо перед кожним конкретним походом.
При складанні похідного раціону враховані 2 головні фактори:
- їжа повинна бути максимально легкою, адже вага продуктів першочергово позначається на вазі рюкзака;
- водночас бути достатньо калорійною, корисною, різноманітною і смачною.
Сніданки і вечері є повноцінними прийомами їжі, бо готуються на місці ночівлі на газовому пальнику чи на вогнищі, а під час денних переходів – один перекус і один гарячий обід. Також ми беремо різні чаї, каву, солодощі до чаю, хліб і сало.
Харчування по маршруту, яке входить в вартість походу, зазвичай починається з обіду і перекусу першого дня і до обіду і перекусу останнього дня.
Сніданки мають бути ситні і заряджати енергією на весь день, тому ми зазвичай їмо каші, пасту. Якщо каші (рис, гречка, кус кус, сочевиця тощо) то з овочами (додаємо цибульку і моркву для смаку) і найкращим і найякіснішим тушиком у світі від найкращих українських виробників в м’якому пакуванні (так, ніяких залізних банок, жиру і неякісного м’яса). Для вегетеріанців замінюємо тушик квасолею. Якщо пасту – то з твердих сортів і з соусами (песто, сальса та ін.), пармезаном чи іншим твердим сиром, оливками (для вегетеріанців) і фуетом. Якщо живемо в притулку, готелі – то яєшню з беконом, канапками і овочами, закордоном – сосиски, в Норвегії бувають рибні консерви з тунцю і скумбрії. Також бувають ситуативно інші не менш смачні варіанти)
Обід ми зазвичай їмо натуральні страви швидкого приготування від українського виробника похідної їжі James Cook. Гарячий обід – це дуже важливо, особливо коли складний маршрут, холодно чи в перший день, коли з дороги ми одразу вирушаємо в похід. А упаковка в якій безпосередньо запарюється їжа дозволяє пообідати де б ми не були – на стежці, на автобусній зупинці тощо. Великий вибір дозволяє якісно урізноманітнити меню, порційне пакування – враховувати особливості харчування клієнтів (наприклад, для для всеїдних – борщ з м’ясом, а для вегетеріанців – з квасолькою), а спосіб висушування вже готових страв – їсти справді корисну натуральну їжу.
Перекус – це зазвичай батончик (натуральний з сухофруктів/злаків, інколи – шоколадний) плюс горіхи (арахіс, волоські горіхи, фундук, мигдаль) або сухофрукти (родзинки, журавлина, курага, фініки, банани тощо). Інколи джерки та інші варіанти. Такі перекуси швидко відновлюють силу.
На вечерю ми зазвичай варимо сушені супи (борщ, солянку, гороховий, сочевичний, гречаний, овочевий з м’яском, грибами, рибний з мінтаєм) та інші страви – овочеве рагу, ліниві голубці чи картоплю з грибами. Всі ці страви і їх інгредієнти також сушені і натуральні, що дозволяє повноцінно харчуватись і не носити важких овочів, адже вага порції сушеного борщу, який в готовому вигляді практично як домашній – близько 50 г/особа! Ці страви і сушені подукти купуємо у кількох улюблених виробників сушених страв)
До супів, на вечері ми беремо сало, часничок, гострий перець і хліб. Саме хліб, а не сухарі чи хлібці, який по можливості купуємо на місцевості, наприклад, в Карпатах – буває можна купити в селах на початку маршруту смачнючий хліб на дровах.
Шашлик! Вже кілька років маємо традицію в дводенні походи на вечерю брати м’ясо і гриби, які ми смажимо на вогнищі! В дводенний похід їжі береться не багато, маршрути легкі, тому для різноманіття дозволяємо собі таку смакоту)
Кава, чай і до чаю. Чай чорний, зелений, натуральна кава, цукор. До чаю – лимони, печиво, згущене молоко, горіхова паста, халва, козинаки, шоколад, маршмелоу тощо.
Льодяники. Беремо на кожен день, щоб “закидатись” ними протягом дня і коли стане сумно чи важко 🙂
Бонусом в похідному раціоні бувають, наприклад, місцеві ягоди чи сир з полонини – в сезон, а також гриби, в теплих краях – свіжі фрукти, а в морських регіонах – морепродукти:
Як бачите – поїсти ми любимо 🙂 І про все подбали)
Тож на похід з нами вам не потрібно брати їжу “про запас”, а лиш подбати про снек і каву зранку до виїзду до початку маршруту. І не забути, заповнюючи анкету на похід, попередити про свої особливості харчування, якщо такі є. Наприклад, якщо ви маєте алергію, не їсте м’яса, дотримуєтесь посту, чи навіть якщо щось дуже не любите. Ми це обов’язково врахуємо при складанні меню! А якщо ви сироїд – ми відмінусуємо від вартості походу вартість харчування.
Меню постійно змінюється і вдосконалюється! Від більш аскетичного колись давно ми прийшли до такого крутого тепер, дотримуючись балансу головних факторів – щоб було корисно, різноманітно, смачно і все це мало легку вагу.